Maksimalus greitis
325
 km/h
Galia
680
 bhp
0 - 100 km/h
3.6
  s

Naujiena

Pilkieji F1 lenktynių kardinolai: saugos automobilis „Aston Martin Vantage“ ir medikų DBX

mediku-saugos-aston-martin-1

Praėjusiais metais „Aston Martin“ į automobilių sporto olimpą – F1 lenktynes – grįžo su kaupu. Tikrąją to žodžio prasme. Nuo šiol trasoje pasirodo ne tik du gamintojo bolidai, bet ir saugos automobilis „Vantage F1 Edition“ ir medikų automobilis DBX. Akivaizdu, kad pastarieji sulaukia mažiau dėmesio nei lenktynių komandos, tačiau jie čia atlieka ne ką mažesnę misiją.

Drąsiai galima sakyti, kad saugos ir medicinos automobiliai pagal svarbą trasoje nusileidžia tik F1 bolidams. Jie privalo būti greiti, atletiški posūkiuose ir pritaikyti ekstremaliausioms sąlygoms. Savaime suprantama, kad standartiniams modeliams tokia užduotis galėtų būti per sunki, todėl prie jų tobulinimo prisideda ne tik gamintojai, bet ir Tarptautinė automobilių sporto federacija (FIA). Pats laikas šiek tiek perkelti dėmesį nuo lenktynių bolidų prie saugos ir medicinos automobilių.

 

Viskas dėl lenktynių azarto

Jau antrus metus F1 lenktynėse tam tikruose etapuose saugos automobilio vaidmuo tenka atletiškiausiam „Aston Martin“ modeliui „Vantage F1 Edition“. Jis buvo sukurtas gamintojo būstinėje, o modelio kūrime dalyvavo inžinieriai ir iš kitų „Aston Martin“ lenktynių komandų.

Svarbiausia savybė, kuria turi pasižymėti saugos automobilis yra labai paprasta – greitis. Kai lenktynių metu įvyksta avarijos ar net maži kontaktai, po kurių trajektorijose atsiranda nuolaužų, trasoje skelbiama saugos automobilio fazė. Jis išvažiuoja į trasą ir diktuoja saugų tempą lenktynininkams, kurie negali atlikti lenkimų, kol bus tvarkoma trasa.

Sulėtėjus bolidams, pradeda kristi jų padangų temperatūra ir keistis optimalus slėgis. Jei saugos automobilis nesugebėtų palaikyti tinkamo tempo, tuomet pratęsus lenktynes vairuotojai negalėtų maksimaliu tempu atakuoti posūkių ir stipriai stabdyti, nes atvėsusios padangos prarastų didžiausią sukibimą. Šimtai tūkstančių žiūrovų prie ekranų ir trasoje turėtų palaukti, kol sportininkai lenktyniniu tempu įveiktų bent vieną ratą, kad padangos vėl įgautų „darbinę“ temperatūrą.

 

Daugiau galios

Važiuoti, kai veidrodėlyje matai 20 greičiausių automobilių pasaulyje, nėra lengva užduotis. Todėl „Vantage“ 4 litrų V8 variklio galia buvo pakelta iki 535 AG. Tai leidžia šiam saugos automobiliui 100 km/val. greitį pasiekti vos per 3,5 sekundės. Tuo tarpu sukimo momentas liko nepakitęs – 685 Nm. Tačiau dėl iš naujo suprogramuotos pavarų dėžės didžiausias sukimo momentas pasiekiamas  platesniame sūkių diapazone, kas leidžia žymiai greičiau išvažiuoti į posūkio.

„Aston Martin Vantage F1 Edition“ saugos automobilis taip pat turi žymiai kietesnę važiuoklę ir tam tikruose taškuose standesnį kėbulą. Gatvėje daugeliui toks automobilis būtų per kietas, tačiau lenktynių trasoje – pats tas.

 

Trasose patikrinti sprendimai

Kitas rimtas iššūkis, su kuriuo susiduria saugos automobiliai – karštis. Jie važiuoja didžiausiu įmanomu tempu, posūkiuose stipriai stabdo, o palikę trasą iškart sustoja techninio aptarnavimo zonoje. Įprastai po tokio pasivažinėjimo automobiliai važiuoja vieną lėtą ratą, kad atvėstų variklis ir stabdžiai, nes sustojus toks aušinimas neįmanomas. Todėl prie šios užduoties prisijungė inžinieriai iš „Aston Martin“ Le Mano ir GT4 lenktynių komandų. Jie pritaikė lenktyniniuose „Vantage“ naudojamus papildomas aušinimo angas variklio dangtyje ir oro kanalus iki stabdžių diskų.

Vidumi „Aston Martin Vantage F1 Edition“ saugos automobilis žymiai stipriau skiriasi nuo įprasto „Vantage“ nei išore. Čia sumontuotos sportinio tipo sėdynės su 6 tvirtinimo taškais. Tokiais pačiais naudojasi ir F1 pilotai. Čia nerasite puodelių laikiklių, nes juos pakeitė ekranai, kuriuose galima matyti vaizdą iš galo, automobilių išsidėstymą trasoje, teisėjų pranešimus ir kitą su lenktyninėmis susijusią informaciją. Taip pat čia sumontuotos kameros ir viduje, kurios televizijos žiūrovams leidžia pamatyti F1 lenktynių virtuvę iš labai arti.

 

Kai greitis gelbėja gyvybes

„Aston Martin Vantage F1 Edition“ partneris šiose lenktynėse – medikų automobilis DBX. Jis privalo pasižymėti dviem savybėmis: kaip jau supratote, greičiu ir talpumu. Pirmoji – gyvybiškai svarbi, nes medikų automobilis yra tas, kuris gali greičiausiai atvykti į įvykio vietą, jei avarija atsitiko trasos dalyje, kur nėra budinčio medikų ekipažo. Būtent pirmosios akimirkos po avarijos yra pačios svarbiausios. Tuo buvo galima įsitikinti po dramatiškos Romaino Grosjeano avarijos 2019 metų sezone, kai bolidą akimirksniu pasiglemžė ugnis, o gelbėtojai padėjo pilotui išlipti pačiam.

„Aston Martin DBX“ medikų automobilis taip pat turi 4 litrų V8 variklį, bei išvysto 550 AG. Nepaisant to, kad jis yra gerokai didesnis nei „Vantage“, DBX 100 km/val. greitį pasiekia per panašų laiką – 4,5 sekundės. Tačiau greitis šiame automobilyje yra tik viena medalio pusė.

DBX yra talpiausias automobilis visoje „Aston Martin“ gamoje, todėl jis puikiai tinka šiai užduočiai. Čia privalo tilpti gesintuvai, defibriliatorius, didelis medicinos ir nudegimų rinkinys. Taip pat reikalui esant medicinos automobiliu gali būti pervežami ir pilotai. Dėl šios priežasties įprastas DBX sėdynes, pagal FIA taisykles, čia pakeitė 4 sportinės su 6 tvirtinimo taškų diržais. Kaip ir saugos automobilyje čia yra keli ekranai su svarbiausia lenktynių informacija, o viename rodoma lenktynių transliacija, kad medikai gerai žinotų, kas vyksta trasoje.

 

Patirtis grįžta į serijinius modelius

Vien pridėti galios ir sumontuoti lenktynių įrangą šiuose automobiliuose nepakako. „Aston Martin“ inžinieriai saugos ir medicinos automobilius nuodugniai ir įvairiomis sąlygomis bandė gamintojo bandymų centre Silverstouno trasoje. Iš viso abu jie čia įveikė beveik 15 tūkst. kilometrų, o papildomi testai buvo atliekami ir ant stendo, kad būtų įsitikinta, jog jie veiks nepriekaištingai bet kokiomis sąlygomis.

Tokie tyrimai leido sukurti ne tik greitus ir patikimus trasos pagalbininkus, bet ir ištobulinti jau gaminamus „Aston Martin“ modelius. Štai „Aston Martin Vantage F1 Edition“ yra tiksli saugos automobilio kopija ne tik išore, bet ir savo generuojama galia, kuri leidžia pasijausti bent maža F1 lenktynių dalimi. Tuo tarpu lenktyniniu režimu bandytas DBX, leido inžinieriams sukurti žymiai agresyvesnę ir aštresnę jo versiją – „Aston Martin DBX 707“

GRĮŽTI ATGAL

NAUJIENOS

Visos naujienos
aston martin
Bandomasis važiavimas
aston martin
Serviso registracija
aston martin
Gaukite pasiūlymą